Płyta HDF i jej zastosowanie w kuchni
Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard/Hardboard) przypomina po części płytę MDF. Ich podobieństwo opiera się na tym, że jest to kompozytowy element płytowy produkowany przez człowieka z upakowanych włókien drzewnych. Płyta HDF jest natomiast dominująco wykorzystywana w budowie podłogi i innych elementów wykończenia wnętrz domów czy mieszkań.
High Density Fibreboard to produkt drewniany składający się z włókien drzewnych pozyskiwanych z wiórów i odpadów drzewnych, formowanych przez klej poddany pod ogromne ciśnienie i wysoką temperaturę. Płyta HDF jest o krok wyżej niż płyta MDF i sklejka.
Mocniejszym materiałem od płyty HDF jest SRHDP (z angielskiego Super Refined High Density Fibreboard), która wykorzystuje mniejsze wióry i odpady drzewne, przez co daje znacznie mocniejszy i bardziej wytrzymały materiał. Oba rodzaje płyt, zarówno HDF jak i SRHDF posiadają wszystkie atrybuty litego drewna, ale w przeciwieństwie do niego nie posiadają słojów, ale są odporne na pękanie pod wpływem jakichkolwiek zmian w temperaturze czy wilgotności.
Wiele płyt lub ich elementów jest ognioodpornych, nawet niektóre elementy płyt HDF mają taką właściwość. Jednak nie można bezpiecznie uznać, że płyta HDF może być odporna na ogień. Płyty pilśniowe HDF są również gotowe do ponownego wykorzystania i ulegają biodegradacji po zakończeniu użytkowania. To oznacza, że są materiałem ekologicznym i przyjaznym środowisku. Płyty HDF działają bowiem podobnie do drzewa eukaliptusowego.
Płyta HDF, dzięki swojej grubości jest materiałem bardziej odpornym na wodę niż płyta MDF. Jej grubość sprawia, że będzie bardziej odporna na działanie wody. Dodatkowo jest lepsza od innych arkuszy kompozytów drewnianych, ponieważ ma dużą elastyczność.
Chcąc wykorzystać płytę HDF w kuchni (na przykład w roli blatów lub kuchennych szafek), z pewnością zastanawiamy się, czy materiał ten można malować, bejcować, a może szklić?
Płyta HDF wykorzystuje strategię suchego cyklu i wykorzystują wytworzone osłon na bazie formaldehydu do ograniczania włókien drewna. Pozwala to na uzyskanie niezwykle jednolitej i wyjątkowo solidnej płyty, co czyni ją prawdopodobnie najlepszym podłożem do malowania, pokrywania i opracowywania. Idealny surowiec do stosowania w kuchennych warunkach.